Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šílenosti při hubnutí

3. 3. 2010

Zvracení

"Na diety jsem nikdy neměla vůli," říká šestadvacetiletá Martina z Prahy. "A tak když jsem jednou přistihla svou štíhlou kamarádku, jak po jídle zvrací na záchodě, bez váhání jsem to vyzkoušela taky. Celkem jsem se v tom 'vezla' tři roky, a kdybych předem tušila, co to se mnou udělá, radši bych byla tlustá jako koule..." Dlouhodobé zvracení si vybírá krutou daň.

Vlivem agresivních žaludečních šťáv otékají slinné žlázy, takže tváře vypadají stále nafouklé, a dochází také ke krvácivému poškození jícnu a erozi zubů. "Po každém jídle jsem hned musela jít zvracet. Když tělo protestovalo, pila jsem vodu se solí nebo dávicí sirup, zmítala jsem se v křečích, ale nic mě nezastavilo.

Ze zubů mi zůstala sotva polovina a nezbývá mi než si na ně nechat udělat korunky, jinak bych se už nemohla nikdy usmát," říká Martina, která ve třiadvaceti vypadala jako sešlá pětatřicátnice. Dnes patří k těm šťastnějším - podařilo se jí závislosti na zvracení zbavit. Zachránila se tak před mnohem vážnějšími následky bulimie, jimiž mohou být žaludeční vředy nebo nenávratné poškození kostí.

Projímadla

Je to tak jednoduché - můžete se nacpat, co hrdlo ráčí, pak si jen vezmete pilulku a všeho se zase zbavíte. Co na tom, že pak si musíte vzít pilulky dvě, tři, čtyři, že trpíte úpornými bolestmi a slabostí - hlavní je přece, že ze snědeného jídla nepřiberete. O nebezpečnosti volně prodejného léku se přesvědčila sedmačtyřicetiletá Kamila z Berouna.

"Projímadlo mi zpočátku doporučil doktor kvůli zácpě," vzpomíná. "Ta mě po čase přestala trápit a všimla jsem si, že jsem zároveň ztratila pár kilo. Byla jsem nadšená! Časem jsem zvýšila dávky a radovala se, jak jdou kila dolů. Že trávím půl života na záchodě, mi bylo v té chvíli úplně jedno.

Pohled na krásně ploché břicho mi za to stál. Trpěla jsem křečemi, pleť jsem měla suchou, na dlaních a chodidlech mi praskala kůže. Navíc jsem špatně spala, ze všeho měla nervy a na děti jsem už jenom křičela." Kamila se ze závislosti na projímadlech nakonec dostala, ale trávicí systém má nenávratně poškozený...

Léky

Léky na hubnutí se předepisují těžce obézním pacientům a jejich užívání je možné jen pod přísným lékař- ským dohledem. Fungují na principu omezení chuti k jídlu a pro obézní lidi mohou být dobrými pomocníky na stažení žaludku, který je jinak třeba bandážovat.

V nepovolaných rukách jsou nebezpečné, přesto není žádný kumšt sehnat je za tučnou úplatu na internetu. Ženy, které si je takto podnikavě pořídily, byly zpočátku nadšené, neboť jediná pilulka zahnala hlad na celý den.

Jenže pak se dostavily vedlejší účinky - bušení srdce, nespavost, neklid, třas a závratě spojené s omdléváním. "Léky mohou brát jen zcela zdraví lidé," vysvětluje obezitoložka rizika spojená s pokoutním sháněním na internetu. "Pro člověka s vysokým tlakem či nemocným srdcem mohou znamenat i smrt!"

Extrémní praktiky

V zoufalé snaze přechytračit tělo, zahnat hlad a zbavit se tuků se některé ženy (častěji spíš dívky) uchylují z postupům, při jejichž popisu se vám může trochu zvedat žaludek. "Na táboře jsem se setkala s holkou, která polykala vatové tampony a kuličky ze zmačkaných papírových kapesníčků a zapíjela je velkým množstvím vody," vypráví šestnáctiletá Lenka a nevěřícně kroutí hlavou.

"Prý to tak dělají modelky ve světě - zaplní to žaludek, a přitom nepřijmou žádné kalorie." Na internetových deníčcích si děvčata radí například zabalit se před spaním do igelitové fólie, protože tělo pak 'vypotí' tuky, nebo vypít každé ráno půl deci jablečného octa. Pokud vás trápí hlad, vypijte naráz litr teplé vody, a když si chcete pochutnat, požvýkejte jídlo v ústech a zase jej vyplivněte.

Některé z výše uvedených postupů jsou pouze nechutné, jiné však i životu nebezpečné. Koncentrovaný ocet, byť jablečný, rozežírá sliznici žaludku a může způsobit vředy, nestravitelná vata zase snadno ucpe střeva. Smutným paradoxem je fakt, že dívky trápící se podobně obskurními způsoby nejenže hazardují se zdravím, ale většinou ani nijak výrazně nezhubnou...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>